THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
A máme tady další z řady doom metalových kapel, na které naše kotlina co do počtu chudá rozhodně není. Při poslechu podobně orientovaných českých spolků pomalu nabývám dojmu, že většinu z nich pojí navíc stejná vize, jak by hudba takto žánrově orientovaná měla znít. Pro budoucí snazší orientaci bych navrhl zavedení pojmu „československý doom“. O tom, že s kvantitou přichází často také mnoho nekvality, sporu rozhodně není. Ač ze sebe nechci dělat žádného znalce, mohu zodpovědně říci, že pokaždé, když vložím CD takovéto kapely do přehrávače a zaslechnu prvních pár tónů, dokážu už si poměrně přesně představit, o čem celé bude. Všechny se totiž nesou v téměř navlas stejném rytmu, jemuž dominuje výrazně vytažený virbl. Mezi poklidnější pasáže jsou vložené krátké, maximálně dvacetivteřinové výpady, které jsou tažené výlučně hluboce skřehotajícím zpěvem. Syntetický zvuk kláves poletuje kdesi daleko, připomínaje zpěv ptáčků. Dalším pojítkem a korunou na tom všem obvykle bývá také zpravidla ne zrovna na výbornou zvládnutý zvuk.
Po tom, co jsem napsal v úvodu, by se mohlo zdát, že už ani nemusím pokračovat. Ale přestože si výše zmíněných klišé při poslechu „Call the Rain“ užijete do sytosti, pokusím se vám nastínit, co vám je tato kapela schopna nabídnout navíc. V první skladbě „From Dusk Till Dawn“ toho, stejně jako u „4U“, mnoho nebude. Nosný riff je zde místy střídán s hysteričtějšími výpady vedenými mužským chrčením a do toho všechno občas pronikne klidným pozadím doprovozený ženský zpěv. Ani dvojka „Doom Theatre“ neoplývá nijakou zvláštností. Od ostatních skladeb se kromě svého využití jako doprovod k videu (multimediální stopě CD) neliší téměř v ničem.
To ve čtvrté „Zimní květině“ už rozdíl najdeme. Ne že bychom opustili žánrové vody „československého doomu“, ale i takové maličkosti, jako je větší prostor pro ženský (resp. mužský čistý) zpěv v refrénu, mohou udělat své. Rovněž pátá „Dream Way“ patří na tomto albu mezi ty vydařenější, i když ze zavedeného konceptu opět příliš nevybočuje. Dostatek prostoru dostala zastupitelka něžného pohlaví za mikrofonem také v následujících „In Nomine“ respektive „Last Wish“. Zatímco v jemnějších pasážích toto zařazení neurazí, v refrému „In Nomine“ působí její slabý hlásek trochu trapně. Až v titulní „Call The Rain“, tedy předposlední kompozici na albu, nacházím alespoň náznak toho, co doom metal dělá doom metalem, tedy občasný nesmělý pokus o vyvolání pocitů melancholie. V podobném duchu je vedena také „bonusová“ skladba „Skyline From Silence“. Mluvím-li tady však o snaze o atmosféru, mám na mysli opravdu jen snahu, neboť ani jedna z těchto skladeb ve mne skutečně nějaký silnější pocit nevyvolala.
Závěr patří konstatování, které z mých předešlých slov víceméně vyplývá. Průměrná deska zaslouží průměrné hodnocení. Ač jsem si „Call The Rain“ pouštěl opravdu mnohokrát, nic, co by svědčilo o alespoň lehké nadprůměrnosti, jsem nenašel...
5 / 10
Mrcy
- kytara, zpěv
Tom
- bicí
Stanley
- baskytara, vokály
Milan
- kytara
Petra
- klávesy, zpěv
1. From Dusk Till Dawn
2. Doom Theatre
3. 4U
4. Winter Flower
5. Dream Way
6. In Nomine…
7. Last Wish
8. Call The Rain
9. Skyline From Silence (bonus)
My Turn To Die (2004)
Call The Rain (2003)
Ashes To Ashes, Dust To Dust (1999)
...From Red Heaven (MCD ) (1997)
Black Velvet (EP) (1997)
The Abandonment (MC) (1996)
Face Of Death (MC) (1995)
Vydáno: 2003
Vydavatel: I.F.A. Records
Stopáž: 33:00
Produkce: František Musel & Agony
Studio: Hacienda
Z deviatich skladieb na albume ma zaujali presne tri, ktoré som si aj napálil. Ide o skladby From Dusk Till Down, Winter Flower a Last Wish. Z času na čas si ich vypočujem a vždycky z nich mám výborný pocit. V Last Wish sú vynikajúce klávesy a skladba pekne odsýpa. V prvej skladbe sú dobre vyvážené jednotlivé nástroje. Sú to také netradičné skladby a je z nich cítiť gothic metal. Produkciu majú výbornú a aj spev sa dobre počúva. Je to pre mňa zaujímavá kapela, aj keď zbytok albumu je priemer.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.